Автомобілі та ритуальні послуги

катафалк

Автомобілі, на яких відправляли в останній путь.

Спочатку ставлення до автомобілів в похоронному бізнесі було негативним. Своїм ревом і тріском вони порушували скорботу похоронної церемонії. Але поступово катафалки з моторами стали невід’ємною частиною ритуального дійства.

Коли стало зрозуміло, що ритульні послуги — бізнес прибутковий, в Європі і США почали з’являтися дрібні підприємства, що працювали безпосередньо з похоронними бюро. В їх завдання входило надання відповідного транспорту.

На початку ХХ століття ритуальний автотранспорт — це автомобіль, кузов якого стояв на шасі невеликих вантажівок американських фірм White, Autocar або Cunninghem. Кабіни були відкриті і обладнані направляючими для труни. Як і карети, зовні вони прикрашалися різьбленням і живими вінками. Всередині, поряд з місцем для труни ставилися невеликі лавки для проводжаючих в останню путь. Щоб залучати на свій бік клієнтів, кожна контора придумувала власний дизайн, найчастіше досить химерний.

катафалк

На початку XX століття в США щорічно випускалася одна-дві сотні таких катафалків. Незабаром за дрібними фірмами в похоронний бізнес підтяглася велика риба. Автогіганти — Cadillac, Dodge, Pirce-Arrow, Rolls-Royce, Daimler, Mercedes — налагодили випуск своїх, заводських катафалків.

Крім цього, автовиробники бралися за випуск ритуальних машин за спецзамовленням. Наприклад, в 1935 році в Ford звернулася імператорська сім’я Китаю. Так з’явився на світ катафалк, створений на базі вантажівки Ford-AA, у вигляді буддійського храму.

Треба зауважити, що перші катафалки були дуже незручними. По-перше, їх швидкість рідко перевищувала 15 миль / год. По-друге, вони оснащувалися надзвичайно жорсткою підвіскою, що нерідко призводило до казусів під час руху по вибоїстих дорогах. По-третє, розміри катафалків дуже рызнилися, тому далеко не кожен з них міг проїхати в стандартні цвинтарні ворота. Зате пафосу було багато.

Лімузини, ландо, універсали

Весь цей похоронний пафос з катафалками закынчився тільки в 1930-і. Цвинтарні боси змирилися з прогресом, а тому переробили під’їзди до цвинтаря з урахуванням нових стандартів. Виробники катафалків відреагували на це миттєво, збільшивши виробництво стандартизованих машин до 1500-2000 на рік. А усталений кузов фаетон з дерева поступився місцем більш «просунутому» варіанту — лімузину.

Нові катафалки створювалися на принципово нових колесних базах. Вони стали більш довгими і вузькими. Крім змін в габаритах, відбулися й інші метаморфози. Наприклад, в кормі з’явилися розсувні двері, а на підлозі з’явилися ролики для завантаження труни.

Одним з головних гравців на похоронному полі стала американська компанія Eureka, що з’явилася в 1935 році. Взявши шасі Cadillac, її дизайнери створили унікальний екстер’єр. Кузов їх дітища був імітацією опущених штор. Крім цього, двері відчинялися в різні боки, утворюючи значний отвір. У підсумку багато автомобільних брендів стали співпрацювати з Eureka.

катафалк

Але незабаром на перше місце за популярністю вирвалися катафалки з кузовом ландо. Вони відрізнялися тим, що жорсткий верх змінювався в задній частині м’яким складним. Цей елемент, до речі, дуже сподобався Cadillac.

В цей же час почався розквіт фірм, що займаються випусками різної похоронної атрибутики. Там були і фігурки ангелів, і черниць. Отримали на свої «носи» такі фігурки і фірмові ритуальні автомобілі. До цього подібні «фішки» були притаманні лише преміальним авто.

В кінці 1940-х відбулася ще одна зміна орієнтирів. На перше місце за популярністю вирвалися автомобілі з кузовом station wagon — універсали.

катафалк

На відміну від Європи і Америки, в СРСР буму на ритуальні автомобілі не спостерігалося. Більш того, досить довгий час ніхто про створення «особливої» машини і не думав.

У післявоєнному Радянському Союзі роль катафалка відвели вантажівкам ЗІС-5, частенько їх «підміняли» легендарні «полуторки». А щоб народ розумів, що перед ним траурна процесія, до бортів вантажівок прикріплювали смужки з чорної і червоної тканини. Труну розміщували в кузові, а по його боках, на дерев’яних лавах, всідалися скорботні. Вінки і букети везла друга машина.

Ситуація змінилася тільки в 1950-х. Головну роль зіграла заборона на перевезення людей у ​​вантажівках. Спорожніле місце тут же зайняли автобуси ПАЗ-651 і ПАЗ-652. Їх, звичайно, трохи «прокачали»: додали в задню частину люк і полози для труни.

Радянські інженери думали і про створення «особливого» катафалка. Але перший такий автомобіль побачив світ лише на початку 1950-х. Побудували його на шасі преміального ЗІС-110. Машина «прописалася» в Інституті швидкої допомоги імені Скліфосовського, і звідти не вибиралася.

катафалк

У 1970-х з’явилося відразу п’ять елітних катафалків, побудованих на базі ГАЗ-13 і ЗІЛ-114. Але використовувалися вони виключно для похорону людей, що належать до влади і їх родичів.

Більше в Радянському Союзі до оригінальних похоронним автомобілям не поверталися.

За матеріалами: svpressa.ru

Автопокупка

Другие статьи >>>